"ZGORSZYNIE PUBLICZNE"

wrz. 3 2010

 


ZGORSZENIE „ZGORSZENIEM PUBLICZNYM”

 

10 września na ekrany kin wchodzi jeden z najbardziej kontrowersyjnych filmów ostatnich lat o Śląsku - "Zgorszenie publiczne". Mimo, że znany jest tylko ze zwiastunów                     i pokazów już budzi ogromne emocje wśród mieszkańców naszego regionu. Jego zwolennicy uważają, że to świetna komedia, wykorzystująca stereotypy, ale też pokazująca pozytywne cechy Ślązaków, jak: np. poczucie więzi ze społecznością lokalną. Zwracają również uwagę na melancholijny i pełen ciepła obraz naszego regionu. Przeciwnicy zarzucają mu pokazywanie cywilizacyjnie i kulturowo zacofanego Śląska, na którym mieszkają prymitywni i niedouczeni ludzie. A tego obrazu wielu ludzi ma już po prostu dosyć.

            Film opowiada historię miłości chłopaka i dziewczyny mieszkających na osiedlu Fytel   w Bytomiu-Łagiewnikach. Synek nie potrafi poderwać obiektu swojego uwielbienia. Zadanie ułatwia mu pojawienie się w dzielnicy - budzącego powszechne zgorszenie publiczne - golasa. Autorem scenariusza do filmu jest Adrian KATROSHI, który - jako rodowity Hanys z Szombierek - przyznaje, że doskonale zna "familokowe" klimaty.

Krytycy filmowi apelują o powstrzymanie się z ocenami do czasu premiery ... Zwolennicy z niecierpliwością oczekują premiery, a przeciwnicy nawołują do bojkotu filmu – pośmiewiska …. Każdy z nas podejmie decyzję do której grupy się zalicza …

 

(md)