WE MYSŁOWICACH „GŎDANIE JES COOL” - W MYSŁOWICACH „GŎDANIE JES COOL”

mrz. 5 2017

W MYSŁOWICACH „GŎDANIE JES COOL”

 

W sobotnie popołudnie w Mysłowickim Ośrodku Kultury odbyła się gala konkursu „Gŏdanie jes cool”, którego organizatorem był radny, historyk – Tomasz WRONA i stowarzyszenie Miłośników Śląskiej Tradycji, Kultury i Historii. Patronat nad imprezą objęli: Europoseł Marek PLURA – wielki orędownik ślōnskij gŏdki i Prezydent Miasta Mysłowice – Edward LASOK.

Dzień wcześniej jury w składzie: Teresa BIALUCHA (radna, prezes Związku Górnośląskiego, Koło w Brzezince), Gabriela KUC (stowarzyszenie Miłośników Śląskiej Tradycji, Kultury i Historii), Leon SŁADEK (Towarzystwo Pielęgnowania Śląskiej Mowy „DANGA“) oraz Tomasz WRONA miało trudny orzech do zgryzienia. W konkursie wzięło udział 50 osób w czterech kategoriach wiekowych. Największą grupę stanowili uczniowie szkół podstawowych – aż 36. Mniejsza konkurencja była w kategoriach: gimnazjum, szkoła średnia i dorośli. A było o co walczyć… Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach wiekowych pojadą do Parlamentu Europejskiego – taką nagrodę ufundował Europoseł Marek PLURA. Zdobywcy drugich i trzecich miejsc otrzymali upominki ufundowane przez Prezydenta Edwarda LASOKA.

Podczas gali wystąpił zespół „Karolinki”, który zaprezentował kilka regionalnych tańców. Wśród laureatów i wyróżnionych dominowali mieszkańcy południowych dzielnic Mysłowic – Brzezinki, Larysza, Kosztów i Wesołej. W kategorii szkoły podstawowe zwyciężyła 7 – letnia Martyna CIESIÓŁKA – uczennica I klasy Szkoły Podstawowej nr 16 w Mysłowicach – Kosztowach. Burzę oklasków otrzymała również zdobywczyni II miejsca – Paulina CZAPLA ze Szkoły Podstawowej nr 15 z Mysłowic – Wesołej. Dziewczynka mówiła bardzo odważnie, w ogóle nie przeraziła ją pełna widownia. Jak się okazało - w domu również mówi po śląsku. Przyznała również, że najlepiej gŏdŏ tata i babcia. W gronie wyróżnionych znalazła się Natalia MOL, która brała udział w pierwszym konkursie przed rokiem. Tym razem dziewczynka opowiadała o karasolach i meluzynach. Gdy Tomasz WRONA zapytał widownię kto to jest meluzyna poprawną odpowiedź znała tylko jedna osoba. By nie pogłębiać niewiedzy wyjaśniamy, że meluzyna to demon wiatru.  

W kategorii gimnazjum dwa pierwsze miejsca przypadły uczniom z Gimnazjum nr 4 z Mysłowic – Brzezinki. Pierwsze miejsce zajął Dariusz WENDREŃSKI, który przedstawił balladę Adama Mickiewicza „Świtezianka”. Tomasz WRONA – prowadzący sobotnią galę – powiedział „- To je przikłŏd, że po naszymu idzie wszyjsko pedzieć.” Dariusz WENDREŃSKI odpowiedział: „- Tyż potwierdzŏm. Wszyjsko idzie przełonaczyć na ślōnski.” Drugi był Tomasz KNAPIK, a trzecia – Anna CHROBOK z Gimnazjum nr 5 w Mysłowicach-Wesołej.

W kategorii szkoły średnie najlepsza okazała się 16 – letnia Marta WRONA, uczennica I LO im. Tadeusz Kościuszki w Mysłowicach, która wystąpiła w śląskim stroju i opowiedziała z czego się składa. Bardzo ciekawa historia wiąże się z jej regionalnym ubraniem. Okazało się bowiem, że w tym stroju jej mama … brała ślub.

Wśród dorosłych najlepszym mówcą okazał się Krzysztof KOKOT, który od 40 lat mieszka w … Nowym Targu, ale nadal mówi o sobie, że jest Ślązakiem. Co więcej – organizuje w miejscu zamieszkania wieczorki poezji śląsko – góralskiej. W 2010 roku Krzysztof KOKOT wydał tomik poezji „Bez recepty.” Można w nim przeczytać wiersze w wersji polskiej i śląskiej. Krzysztof KOKOT nie wziął udziału w sobotniej gali, ale kilka jego utworów przeczytał Leon SŁADEK.

Bardzo ciekawe było również wystąpienie najstarszego uczestnika konkursu – 77-letniego katowiczanina Franciszka BARY, który przedstawił swój życiorys. Okazało się, że urodził się w Mysłowicach i zachował bardzo dużo wspomnień związanych z zakończeniem II wojny światowej. Opowiadał o walkach w dzielnicy Mysłowic – Brzezince, o dwóch zniszczonych, niemieckich czołgach stojących za „Żółtym” (nazwa istniejącego do dzisiaj familoka w Brzezince) czy o bombardowaniu (jedna z bomb trafiła w zabudowania gospodarskie jego rodziny).

Na zakończenie imprezy na wszystkich jej uczestników czekała słodka niespodzianka. Był to żółto-niebieski tort z napisem „Gŏdanie jes cool.”

 

 

Mirella DĄBEK

 

 

 Zwycięzca w kategorii gimnazjum - Dariusz WENDREŃSKI

Zwyciężczyni w kategorii szkoły średnie - Marta WRONA
 
 

zdobywczynie I i II miejsca w kategorii szkoły podstawowe - Natalia CIESIÓŁKA i Paulina CZAPLA 

 
Zdobywczynie I i II miejsca w kategorii szkoły podstawowe - Natalia CIESIÓŁKA i Paulina CZAPLA