UCZNIOWIE Z KATOWICKIEGO LO IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA ZWYCIĘZCAMI IX ŚLĄSKIEGO TURNIEJU DEBAT OKSFORDZKICH

kw. 19 2018

UCZNIOWIE Z KATOWICKIEGO LO IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA ZWYCIĘZCAMI IX ŚLĄSKIEGO TURNIEJU DEBAT OKSFORDZKICH

 

18 kwietnia w sali „Parnassos” Biblioteki Śląskiej odbył się finał IX Śląski Turnieju Debat Oksfordzkich, których organizatorem był Związek Górnośląski i Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego. Partnerzy turnieju to Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” oraz europoseł Jan Olbrycht.

Zmagania licealistów trwały od listopada 2017 roku, a do walki o tytuł mistrzowski stanęły dwie drużyny – reprezentanci Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Gustawa Morcinka w Rudzie Śląskiej i Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Katowicach. Co warto podkreślić podopieczni rudzkiej regionalistki – Anny MOREJKO to debiutanci w turnieju debat oksfordzkich. Z kolei katowiccy licealiści to finaliści nie tylko śląskich konkursów, ale również ogólnopolskich.

Debatę „Śląski design powinien czerpać  z industrialnej tradycji regionu” oceniało jury w składzie: dr Karolina JEDRYCH z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego, Aleksandra GORZELIK – konsultant w RODN „WOM”, Mirosława SZEBESTA – projektantka mody, Wiktor MATERANT – z fundacji „Nowy Głos”, Katarzyna NAPIERACZ – asystentka europosła Jana Olbrychta, Dawid WOWRA – półfinalista mistrzostw świata debat parlamentarnych oraz prof. Uniwersytetu Ekonomicznego - Zbigniew WIDERA.

Rudzianie byli drużyną propozycji, czyli ich zadanie polegało na udowodnieniu, iż postawiona teza jest trafna. Natomiast katowiczanie mieli przekonać, że śląski design nie powinien czerpać z industrialnej tradycji regionu. Debata była bardzo ciekawa i zażarta. Trzeba przyznać, że jury miało twardy orzech do zgryzienia. Po długiej naradzie sędziowie ogłosili zwycięzcę, którym została drużyna z katowickiego ogólniaka. Nagrodą była wycieczka do Parlamentu Europejskiego, ufundowana przez europosła Jana OLBRYCHTA. Decyzja, którą podjęła młodzież wywołała burzę oklasków. Otóż, uczniowie zrezygnowali z wyjazdu przekazując go jako nagrodę dla zwycięzców debat oksfordzkich, które zamierzają zorganizować w jednym z katowickich domów dziecka. Piękny gest.

Nagrody finalistom wręczyli Prezes Związku Górnośląskiego - Grzegorz FRANKI i Wiceprezes ZG, Prezes Bractwa Oświatowego ZG - dr Łucja STANICZEK, która od startu do finału - doskonale przygotowanej i zorganizowanej - imprezy jest "mózgiem całej operacji."

Po IX Śląskim Turnieju Debat Oksfordzkich nasuwa się tylko jeden wniosek. Jeśli rosną nam takie elity intelektualne, jak te, które dotarły do finału, to możemy być spokojni o przyszłość naszego Górnego Śląska.

 

Mirella DĄBEK