TYJATER GŌRNOŚLŌNSKI ROZPOCZON DZIAŁANOŚĆ WE BYTOMIU - LAGIEWNIKACH - TEATR GÓRNOŚLĄSKI ROZPOCZĄŁ DZIAŁALNOŚĆ W BYTOMIU – ŁAGIEWNIKACH

paź. 9 2016

Marian MAKULA - to dzięki niemu powstał Teatr Górnośląski

 

 

 

Trzecia z lewej znana kompozytorka - Katarzyna GÄRTNER

 

TEATR GÓRNOŚLĄSKI ROZPOCZĄŁ DZIAŁALNOŚĆ W BYTOMIU – ŁAGIEWNIKACH

 

Znany śląski artysta estradowy Marian MAKULA spełnił jedno ze swoich marzeń artystycznych. 07 i 08 października w bytomskiej restauracji „Belford” nastąpiło uroczyste otwarcie Teatru Górnośląskiego. „Tyjater Górnoślonski jest efektym moji wrodzonyj upartości a upierdliwości starego Hanysa, jest efektym tyranio i wyrzeczyń i wreszcie jest efektym moich marzeń i twórczości” – napisał Marian MAKULA w okolicznościowym folderze  - „Tyjater Górnoślonski jest w końcu efektym kamractwa z Robertem Jońcom, kery niy żałował zdrowia i piniyndzy co by łotworzyć  Tyjater w gościnnych progach wyszynku „Belford”.

Sobotnią imprezę, w której wzięli udział również przedstawiciele Ślōnskij Ferajny, uświetniła swoją obecnością znana kompozytorka Katarzyna GÄRTNER wraz z mężem – aktorem i reżyserem – Kazimierzem MAZUREM. Dlaczego autorka tak znanych piosenek jak: „Małgośka” (wyk. Maryla Rodowicz), „Bądź gotowy dziś do drogi” (wyk. Halina Frąckowiak) czy „Eurdyki tańczące” (wyk. Anna German) pojawiła się na uroczystym otwarciu? Otóż Katarzyna GÄRTNER skomponowała muzykę do jednego z najbardziej znanych śląskich musicali - „Pomsty”. Tekst na kanwie „Zemsty” Aleksandra Fredry napisał Marian MAKULA. Oczywiście „Pomsta” będzie jednym z głównych sztandarowych przedstawień grywanych w Teatrze Górnośląskim. Jak zapewnia Marian MAKULA w repertuarze nie zabraknie również takich przedstawień, jak: „Zolyty”, „Arie spod familoka” czy „Elwer szoł”. Nie oznacza to jednak, że ograniczy się tylko do swoich spektakli. „Bydymy zaproszać inszych” – deklaruje w okolicznościowym folderze twórca bytomskiej instytucji.

Sobotnia uroczystość składała się z trzech części. W pierwszej - zgromadzonym gościom zaprezentowano „Pomstę”, w drugiej – nastąpiła uroczyste otwarcie Teatru Górnośląskiego. Żółto-niebieską szarfę przecięli Marian MAKULA, Katarzyna GÄRTNER i Henryk KONWIŃSKI – reżyser pierwszej wersji „Pomsty”. Marian MAKULA i aktor – Dariusz NIEBUDEK zostali nagrodzeni przichwŏlyniami w ramach wspólnej akcji „Przaja, bo ślōnski” Europosła Marka PLURY i Ślōnskij Ferajny. Europarlamentarzysta, podobnie jak Rada Górnośląska, skierowali na ręce Mariana MAKULI okolicznościowe listy gratulacyjne. Natomiast były poseł – Jan RZYMEŁKA – wręczył mu sztambuch do uzupełnienia. Zaznaczył jak ważne jest stworzenie drzewa genealogicznego. Tematem zainteresowała się Katarzyna GÄRTNER, która powiedziała, że szuka bliższych informacji na temat swojej rodziny – dziadka, który w 1906 roku przybył z Estonii do Zabrza, gdzie się ożenił.                          W trzeciej części aktorzy, którzy zagrali w „Pomście” wystąpili w repertuarze indywidualnym. Adam ŻAK – grający Rejenta - wspominał jak znalazł się w obsadzie „Pomsty”. Otóż zadzwonił do niego Bogdan KALUS i powiedział, że ma … 2 dni na  opanowanie roli po śląsku. Aktor podjął wyzwanie, ale podczas swojego pierwszego występu obkleił jeden z teatralnych eksponatów, a mianowicie – okno – małymi karteczkami z poszczególnymi kwestiami. Z kolei Krzysztof WIERZCHOWSKI (Cześnik w „Pomoście”) zabawiał publiczność kawałami. Marta TADLA (Podstolina) zaśpiewała kilka piosenek ze swojego repertuaru.

 

Mirella DĄBEK

 

 

JAK TO Z „POMSTĄ” BYŁO …

Bardzo ciekawa jest historia powstania „Pomsty”, którą znaleźliśmy na płycie z filmowym zapisem musicalu. Oto ona …

„Musical „Pomsta” to hitowy śląski spektakl teatralny, do którego tekst na kanwie „Zemst” Aleksandra Fredry napisał Marian MAKULA, a muzykę skomponowała Katarzyna GÄRTNER. Historia tego musicalu rozpoczęła się w Lidzbarku Warmińskim w 1996 roku, gdzie podczas ogólnopolskich Biesiad Humoru i Satyry prowadząca Agata MŁYNARSKA poprosiła kabaret „Rak”, którego natenczas Marian MAKULA był członkiem, o przetłumaczenie na śląski kilku bajek Ignacego Krasickiego. Po tym wydarzeniu Marian MAKULA postanowił przełożyć fragment pisania listu z komedii Aleksandra Fredry „Zemsta”, aby zaprezentować go z kabaretem na wręczeniu dorocznych „Hanysów”. Na uroczystości tej była obecna Katarzyna GÄRTNER, której tak przypadła do serca śląska wersja „Zemsty”, że namówiła Mariana MAKULĘ, by ten napisał całość, a ona zrobi muzykę. Tak też się stało. „pomsta” miała swoją prapremierę na wiosnę 1997 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Rudzie Śląskiej. Reżyserii podjął się Henryk KONWIŃSKI, a zagrał kabaret „Rak” oraz gwiazdy Teatru Rozrywki – Jacenty JĘDRUSIK, Robert TALARCZYK, Krzysztof RESPONDEK i Marta TADLA. Powodzenie musicalu przeszło najśmielsze oczekiwania autora. Bilety na kolejne spektakle rozchodziły się na pniu. Zagrano w niecałe półtora roku 80 spektakli. Po tym okresie różnorakie perturbacje producenta sprawiły, że spektakl został zaniechany. Autor, nagabywany przez liczne rzesze Ślązaków, zdecydował się w 2007 roku wznowić uwspółcześnioną wersję „Pomsty”. Premiera, podobnie jak przed 10 laty, została przyjęta entuzjastycznie i cieszy się na Śląsku olbrzymim powodzeniem.”

Jednym słowem – lata mijają, a sukces „Pomsty” trwa nadal. Do dzisiaj list, który dyktuje Cześnik – Dyndalskiemu (w tej roli Marian MAKULA) wywołuje salwy śmiechu. Wszystkim tym, którzy jeszcze nie mieli okazji zobaczyć „Pomsty” serdecznie ją polecamy.