SETNA ROCZNICA ŚMIERCI GUIDO HENCKEL VON DONNERSMARCK

gru. 20 2016

SETNA ROCZNICA ŚMIERCI GUIDO HENCKEL VON DONNERSMARCK

 

19 grudnia minęła setna rocznica śmierci jednego z największych magnatów przemysłowych Śląska i całych ówczesnych Niemiec – Guido Henckel von DONNERSMARCK. Był właścicielem kilkudziesięciu zakładów przemysłowych, m.in. huty „Donnersmarck” i kopalni „Guido” w Zabrzu, huty „Bethlen-Falva” i kopalni „Deutschland” w Świętochłowicach, huty cynku „Guidotto” i kopalni „Donnersmarck” w Chwałowicach, kopalni „Andaluzja” w Piekarach Śląskich. Przeznaczył fundusze na budowę kościołów katolickich, chociaż sam był protestantem, w Reptach, w Zabrzu (Mikulczyce i Zaborze), Świerklańcu i Starych Tarnowicach Prowadził również zakrojoną na szeroką skalę działalność charytatywną. Jego życie mogłoby stanowić scenariusz filmu przygodowego.

 Guido zmarł 19 grudnia 1916 roku w Berlinie, a spoczął w nowym mauzoleum w Świerklańcu, które istnieje do dzisiaj. W przeciwieństwie do zamku, który został w prawie 70% zniszczony w 1945 roku, a w 1962 roku pozostałości ruin zostały wysadzone. W 1945 roku kryptę okradziono, a zwłoki Guido Henckel von DONNERSMARCK zostały zbezczeszczone. Okoliczna ludność pozbierała porozrzucane kości magnata oraz jego drugiej żony – Katii i umieściła w jednym sarkofagu w zamurowanej niszy w mauzoleum. Dzisiaj na grobowiec możemy jedynie spojrzeć przez maleńkie zaszklone okienko.

Czy ktoś pamiętał o setnej rocznicy śmierci magnata? Wczoraj w świętochłowickim Muzeum Powstań Śląskich odbył się okolicznościowy i bardzo ciekawy wykład dr Arkadiusza KUZIO – PODRUCKIEGO – historyka, o którym śmiało można powiedzieć, że jest ekspertem jeśli chodzi o śląskie rody arystokratyczne. Uczestnicy spotkania mogli również wziąć udział w konkursie. Pytania dotyczyły związków Guido HENCKEL von DONNERSMARCKA ze Świętochłowicami.

Natomiast przedstawiciele Ślōnskij Ferajny i Europosła Marka PLURY byli jedynymi, którzy w świerklanieckim mauzoleum złożyli wiązanki kwiatów, zapalili znicze i pomodlili się za Guido HENCKEL von DONNERSMARCKA. Czy nikt już nie pamiętał o śląskim przemysłowcu, czy też tak po ludzku nikomu nie chciało się pojechać? Oczywiście to pytanie pozostawimy bez odpowiedzi. Niech każdy uderzy się w pierś i sam zrobi rachunek sumienia. Naszym zdaniem w taki dzień do krypty powinny ciągnąć tłumy przedstawicieli śląskich samorządów i organizacji regionalistycznych, bo taki szacunek i pamięć Guido HENCKEL von DONNERSMARCK się należy. Za to co zrobił dla Śląska i jego mieszkańców. Za to, że współczesny Śląsk jest taki jaki jest również dzięki Niemu.

Składamy serdeczne podziękowania proboszczowi parafii w Świerklańcu, że udostępnił nam wejście do krypty.

Mirella DĄBEK