PRZICHWŎLYNI DLA MŁODYCH GÓRNOŚLĄZAKÓW

sie. 7 2016

Na zdjęciu od lewej – Przewodnicząca Młodych Górnoślązaków – Karolina RZEPECKA, Europoseł Marek PLURA i radny Miasta Katowice – Marek NOWARA (RAŚ).

PRZICHWŎLYNI DLA MŁODYCH GÓRNOŚLĄZAKÓW

 

Są młodzi, inteligentni, nie brakuje im świetnych pomysłów, ale przede wszystkim zapału do pracy, który bierze się z miłości do Śląska. Wystarczy z nimi krótko porozmawiać żeby przekonać się jak bardzo doceniają dziedzictwo kulturowe i tradycję naszego regionu. Dla nich śląskość jest powodem do dumy i to na niej opierają swoją tożsamość. Śmiało można powiedzieć, że są naszą  przyszłością. Młodzi Górnoślązacy – bo o nich mowa – to kolejni wyróżnieni przichwŏlyniym przez Europosła Marek PLURA i stowarzyszenie Ślōnskŏ Ferajna w ramach akcji „Przaja, bo ślōnski”. W imieniu organizacji odebrała go  Przewodnicząca Karolina RZEPECKA, która nie kryła swojego zaskoczenia i zapewniła, że będzie to również motywacja do dalszej pracy na rzecz śląskości.

 

Stowarzyszenie Młodzi Górnoślązacy powstało kilka lat temu i skupia w swoich szeregach przede wszystkim studentów. Przed dwoma laty organizacja aktywnie zaangażowała się w akcję zbierania podpisów pod obywatelskim projektem zmiany ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Młodzi Górnoślązacy należą do European Free Aliance youth, czyli młodzieżowej frakcji partii do Parlamentu Europejskiego jaką jest EFA (Wolny Sojusz Europejski). Dzięki temu mogą na arenie międzynarodowej mówić o problemach, z którymi boryka się nasz region z punktu widzenia ludzi młodych. Członkowie organizacji wzięli również udział w kilku międzynarodowych konferencjach organizowanych przez European Free Aliance youth, m. in. w Bautzen i w Południowym Tyrolu.

Ich główne działania koncentrują się na propagowaniu kultury, historii i tradycji śląskiej oraz szerzeniu wiedzy o regionie. W czerwca przygotowali wystawę „(Za)Poznaj Śląsk”. Można było ją oglądać do końca lipca w katowickim Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej. Patronat nad imprezą objął Europoseł Marek PLURA, który docenił inicjatywę młodych ludzi „ - Dzięki takim ekspozycjom wzbogacamy wiedzę o naszym regionie i potrafimy  jeszcze ciekawiej i z większą dumą opowiadać o naszej Ojczyźnie.” Ale to nie jedyne działania Młodych Górnoślązaków na polu edukacyjnym. Mają kolejny świetny pomysł na promowanie śląskości. „- Chcemy żeby w szkołach podstawowych i gimnazjach powstały izby regionalne, ale takie z prawdziwego zdarzenia. Często bowiem jest tak, że  w ogóle ich nie ma, a jak już są – to traktowane po macoszemu. Nasza akcja spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem. Tak przynajmniej jest w Bieruniu, gdzie mieszkam.” – mówi Marta BAINKA, jedna z czołowych działaczek stowarzyszenia.

 (md)