PRZICHWŎLYNI DLŎ ZESPOŁU FRELE

maj 26 2018

PRZICHWŎLYNI DLŎ ZESPOŁU FRELE

 

W lutym 2017 roku trzy frele wrzuciły do Internetu cover Adele „Hello”, nazwany „Achim” i co najważniejsze zaśpiewany po śląsku. W ciągu kilku miesięcy kawałek ten uzyskał ponad … milion wyświetleń. Zespół Frele tworzą trzy przeurocze dziewczyny – Marta SKIBA, Marcelina BEDNARSKA i Magdalena JANOSZKA, które poznały się w Studiu Wokalistyki Estradowej w Katowicach. Dzisiaj przyjaciółki podbijają rynek muzyczny na Śląsku i w Polsce. Wokalistki nagrały więcej śląskich coverów. Wymieńmy chociażby „Dejta cicho” („Despacito” Luisa Fonsi) czy przeróbkę przeboju Alicii Keys „Girl On Fire” – „Hajer”.

            Wokalistki w swoich tekstach poruszają zróżnicowaną tematykę – od relacji damsko-męskich po problemy ekologiczne. W coverze zespołu Bajm „Biała Armia” śpiewają o paleniu w piecach. Oto fragment tekstu:

Moja somsiadka
zaczyno polić w piecu
Ciepie co pod rynkom mo
Łoooo niyyyy
Niech wyźnie tasia
Nazbiyro do niyj chasia
wywiyzie to tam kaj trza
Niy pol wiyncyj
tych łopon w swoim piecu
bo bajtle mi chyrlajom bez noc (...)

                 Liczba wyświetleń? Pół miliona.

            01 grudnia ukazała się debiutancka płyta zespołu „Na cydyjce”. Zawiera ona 9 utworów i 2 bonusy.

            Ślōnskŏ gŏdka powinna być wszędzie. Również w szeroko pojętej pop kulturze, która najszybciej trafia do współczesnego odbiorcy. Zespół Frele promuje ślōnskŏ gŏdka, ale również udowadnia, że w naszym języku można wyrazić wszystko (wbrew temu, co twierdzą niektórzy jego przeciwnicy). Dlatego postanowiliśmy uhonorować dziewczyny przichwŏlynim.

            Winszyjymy gryfnym ślōnskim frelom dalszych sukcesōw a czekŏmy na wiyncyj szlagierów!

Mirella DĄBEK