PRZICHWŎLYNI DLŎ "WESOŁYCH JEDYNECZEK" - PRZICHWŎLYNI DLA "WESOŁYCH JEDYNECZEK"

gru. 26 2017

ZESPÓŁ „WESOŁE JEDYNECZKI”

Z PRZICHWŎLYNIM

 

Są jednym z najbardziej utytułowanych zespołów przedszkolnych w naszym regionie. Mają na swoim koncie kilkadziesiąt nagród. Od 1996 roku biorą udział w Regionalnym Przeglądzie Pieśni „Śląskie śpiewanie” im. prof. Adolfa Dygacza, którego organizatorem jest Związek Górnośląski. W 2013 roku mysłowickie przedszkolaki były bezkonkurencyjne w XIII Konkursie Piosenki Śląskiej „Karlik” w Zabrzu. Do tego dochodzą liczne sukcesy podczas przeglądów kolęd i pastorałek. Kolejnym laureatem w ramach „Przaja, bo ślōnski” jest zespół Wesołe Jedyneczki” z Przedszkola nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Mysłowicach – Brzezince. Gratulujemy !

 

Milena, Bartek i Filip grali na fletach, Alicja - na ksylofonie, Kaja - na dzwonkach tubowych, a Ewa i Paulina - na dzwonkach chromatycznych. Hania, Natalia i Filip śpiewali. Zespół „Wesołe Jedyneczki” z Przedszkola nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Mysłowicach – Brzezince został laureatem tegorocznego XXIV Regionalnego Przeglądu Pieśni „Śląskie śpiewanie” im. prof. Adolfa Dygacza w grupie wiekowej: przedszkola i SP klasy I-III w kategorii: zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne. I można śmiało stwierdzić, że jest utytułowanym weteranem imprezy organizowanej przez Związek Górnośląski. Bo jak inaczej powiedzieć o zespole, który od 22 lat bierze udział w „Śląskim śpiewaniu”? Oczywiście jego skład zmienia się co roku. Niejednokrotnie ci, którzy przed laty tworzyli „Wesołe Jedyneczki” dzisiaj zasiadają na widowni jako rodzice uzdolnionych brzezińskich przedszkolaków. Niezmienne pozostają kryteria wyboru do „Wesołych Jedyneczek.” Do zespołu trafiają dzieci z dobrze rozwiniętym słuchem muzycznym, poczuciem rytmu i melodii, a więc takie, które dość szybko i chętnie uczą się gry na instrumentach.

 

Podczas tegorocznego „Śląskiego śpiewania”  zespół wykonał dwie piosenki: „Gdzieżeś ty bywał czarny baranie” i „Miała baba kokocika”. „ - Korzystamy ze zbioru prof.  Adolfa Dygacza „Pieśni dla dzieci i młodzieży” oraz ze śpiewników Alojzego Lysko. Wybierając piosenki zwracamy uwagę na możliwości dostosowania ich do umiejętności dzieci. Bierzemy więc pod uwagę tonację piosenki tak aby dzieci mogły ją zagrać na instrumentach, które posiadamy, skalę dostosowaną do solistów oraz ogólny charakter. Wykonywany utwór musi być pogodny i ciekawy” – mówi nauczycielka Justyna CZERNEK, przygotowująca dzieci do występów.

W skład zespołu wchodzi 10 dzieci i jest to grupa najbardziej uzdolnionych przedszkolaków. Nauczyciele najwięcej czasu poświęcają by nauczyć dzieci gry na flecie. „- To jest trudny instrument. Generalnie w przedszkolach się na nim nie gra, ponieważ w tym przypadku potrzebne są już nie tylko zdolności muzyczne, ale i dodatkowe  predyspozycje, jak: precyzja, dobra koncentracja i podzielność uwagi. Dzieciom najwięcej trudności sprawia umiejętność dokładnego zakrywania otworów fletu. Na początku ćwiczenia są dosyć żmudne i monotonne oraz wymagają dużo cierpliwości.” – mówi Justyna CZERNEK. Ale jest też druga strona medalu „- Przedszkole jest miejscem, w którym dzieci po raz pierwszy mogą zetknąć się z tak różnorodnymi instrumentami – przekonuje nasza rozmówczyni – „- Są one dla nich czymś nowym, ciekawym. Poza tym dzieci z zespołu czują się wyróżnione i odpowiedzialne, dlatego bardzo przykładają się do gry i do ćwiczeń. Dodatkową, bardzo istotną  motywacją jest dla nich możliwość zaprezentowania się na scenie czy udział w konkursach.” I trzeba przyznać, że połączenie kilku elementów – zdolności i motywacji dzieci, doskonałej pracy nauczycieli – daje niesamowite efekty, a występy „Wesołych Jedyneczek” wzbudzają zawsze najwięcej pozytywnych emocji i są nagradzane burzą oklasków. Dzieci prezentują się na scenie uroczo!

                          Na sukcesy „Wesołych Jedyneczek” składa się praca kilku nauczycieli, którzy wspólnie dokonują naboru do zespołu, wybierają repertuar, dobierają odpowiednie instrumenty i  aranżacje. Potem następuje podział zadań. Renata SZANDAR uczy dzieci gry na fletach i przygotowuje stroje, co wcale nie oznacza, że jedynie dobiera odpowiednie kreacje. Sama bowiem szyje dla dzieci bluzki, robi wianki, maluje fartuchy i wstążki. Beata SZCZEPAŃSKA uczy gry na dzwonkach chromatycznych i ksylofonie, a Mirka KOBIELA na metalofonie i innych instrumentach perkusyjnych. Justyna CZERNEK odpowiada za przygotowanie solistów i akompaniamentu.

Udział w przeglądzie „Śląskie Śpiewanie” należy do tradycji mysłowickiego przedszkola.  Zespół wokalno-instrumentalny (wtedy jeszcze bez nazwy) powstał z inicjatywy ówczesnej dyrektor -  Joanny EICHHORN. Jak już wspominaliśmy „Wesołe Jedyneczki” biorą udział w Regionalnym Przeglądzie Pieśni „Śląskie Śpiewanie” od kilkudziesięciu lat.  Po raz pierwszy przedszkolaki z Brzezinki wystąpiły w nim już w 1996 roku. Jak łatwo policzyć – zaledwie trzy lata od jego pierwszej edycji. Dzieci do występu przygotowały – ówczesna dyrektor – Joanna EICHHORN wraz z nauczycielkami - Mirellą BESARABCZUK, Dorotą MISZ i Edytą CIEŚLIK. „Śląskie Śpiewanie” na stałe wpisało się do kalendarza imprez, w których bierze udział mysłowicka placówka, a dzięki wsparciu i opiece obecnej dyrektor Anny Rajskiej może kontynuować tę już kilkudziesięcioletnią tradycję. „ – Nasz udział w „Śląskim Śpiewaniu” zaczęliśmy bardzo dobrze, bo już wtedy zdobyliśmy dwa II miejsca – w kategorii: soliści i zespoły wokalno-instrumentalne. Od tego czasu zdobyliśmy wiele nagród. W 1997 roku zajęliśmy I miejsce w kategorii zespoły. Rok później odnieśliśmy jeszcze większy sukces. Przypadły nam dwie I lokaty – dla duetu i zespołu. W 1999 roku zajęliśmy jako zespół - III miejsce, w 2006 roku – I miejsce. Ostatnie lata to prawdziwe pasmo sukcesów. W 2013 roku zdobyliśmy I miejsce, w 2016 roku – II miejsce i w tym roku I miejsce. Mam nadzieję, że dobra passa będzie kontynuowana” – mówi Justyna CZERNEK. W 2013 roku mysłowickie przedszkolaki były bezkonkurencyjne w XIII Konkursie Piosenki Śląskiej „Karlik” w Zabrzu. To nie jedyne sukcesy „Wesołych Jedyneczek”.

Ponieważ nie są one zespołem regionalnym, a zatem repertuar zależy od czasu i okoliczności, biorą udział w konkursach i przeglądach organizowanych z okazji różnych świąt. Można jednak śmiało powiedzieć, że „Wesołe Jedyneczki” specjalizują się w repertuarze bożonarodzeniowym. Aż trzykrotnie zespół był nagradzany w Diecezjalnym Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Złota kantyczka” w Jaworznie (2014 – I miejsce, 2016 – II miejsce, 2017 – II miejsce). W tym roku otrzymał także wyróżnienie na Przeglądzie Kolęd, Pastorałek i  Jasełek w Lędzinach, a w 2014 roku zajął II miejsce w Wojewódzkim Festiwalu „Europejskie Kolędowanie” w Siemianowicach Śląskich. „- Muszę jednak przyznać, że regionalny charakter zespołu cieszy się dużym zainteresowaniem dzieci i rodziców – podkreśla Justyna CZERNEK – „- Nierzadko jest to jedyna okazja w życiu do założenia śląskiego stroju. Ze swoim regionalnym repertuarem dzieci prezentują się również na festynach, imprezach okolicznościowych, jak: Dzień Matki oraz na wielu uroczystościach, których organizatorem jest Związek Górnośląski Koło Brzezinka. Nie ukrywam jednak, że „Śląskie Śpiewanie” jest najważniejszym konkursem, do którego przygotowujemy się właściwie cały rok” – dodaje bez wahania. Zajęcia „Wesołych Jedyneczek” są prowadzone w tak atrakcyjnej formule, że zespół nie narzeka na brak kandydatów. Co najbardziej pociąga dzieci? Okazuje się, że możliwość  występowania przed różnorodną publicznością, udział w konkursach i związane z tym wyjazdy.

Udział mysłowickiego przedszkola w „Śląskim Śpiewaniu” i innych uroczystościach regionalnych nie byłby możliwy, gdyby nie pomoc ludzi i instytucji, o których śmiało można powiedzieć, że są przyjaciółmi placówki. „- Stale współpracujemy ze Związkiem Górnośląskim Koło Brzezinka oraz Radą Dzielnicy: – podkreśla Justyna CZERNEK – „ – Dzięki ich pomocy mamy nowe instrumenty i elementy naszych strojów, np. korale, baletki. O naszych dzieciach nigdy nie zapomina również Prezydent Miasta Mysłowice -  Edward Lasok, który jest także fundatorem nagród za zdobyte miejsca. Chciałabym wszystkim podziękować za pomoc i liczę na to, że nadal będą o nas pamiętać.”  

Mirella DĄBEK