PRZICHWŎLYNI DLŎ PROF. DR HAB. ZBIGNIEWA KADŁUBKA - PRZICHWŎLYNI DLA PROF. DR HAB. ZBIGNIEWA KADŁUBKA

mrz. 12 2017

PRZICHWŎLYNI DLA PROF. DR HAB. ZBIGNIEWA KADŁUBKA

 

 

„Ślonsk je mojom religjom, mojom krwjom, krąży we mje.” „Niy je dobrze być Ślonzokym. Ale jak się już je Ślonzokym, to czy idzie być kim innym? Bycie Ślonzokym to je stan duszy, a niy żodne obywatelstwo. Beztoż my Ślonzoki niy bojymy sie upadku państw ani wojyn!” Tylko jeden człowiek potrafi tak pięknie, bo w sposób mistyczny i emocjonalny, pisać o Naszej Małej Ojczyźnie. To prof. dr hab. Zbigniew KADŁUBEK – filolog klasyczny, eseista, tłumacz, autor kilkunastu książek. Nas oczywiście najbardziej interesują te napisane o Śląsku i po śląsku.

Na wstępie posłużyliśmy się cytatami z traktatu o filozofii, religii i miłości, bo takim niewątpliwie są „Listy z Rzymu.” Powinny one być obowiązkową lekturą wszystkich Ślązaków. Zapewniamy, że po ich przeczytaniu Wasze uczucie do Śląskiej Ziemi będzie jeszcze głębsze, piękniejsze i natchnione. Prof. dr hab. Zbigniew KADŁUBEK przetłumaczył również dzieło Ajschylosa „Prometeusz w okowach”. „Prōmytojs przibity”  (tak brzmi tytuł po naszemu) to pierwsze tłumaczenie literatury klasycznej na język śląski.

Prof. dr hab. Zbigniew KADŁUBEK już zapisał się w annałach śląskiej literatury. Przeszedł do historii jako ten, który dokonał przełomowego kroku. Udowodnił wszystkim tym twierdzącym, że w języku śląskim nie można mówić o sprawach ważnych lub abstrakcyjnych jak bardzo się mylą. Na pewno wymaga to ogromnego kunsztu, wiedzy i pracy, ale jest możliwe, a co najważniejsze - doskonałe i długo pozostaje w pamięci.

Filolog jest również stałym felietonistą w kwartalniku „Silesia Fabryka”, w którym pisze o śląskiej literaturze i historii.

Prof. dr hab. Zbigniew KADŁUBEK otrzymał od Europosła Marka PLURY i przedstawiciela Ślōnskij Ferajny przichwŏlyni. Nie krył swojej radości i zaskoczenia. Z niedowierzaniem pytał „- Naprŏwdy to je do mie?”, a potem dodał: „- Powiesza to przichwŏlyni nad łōżkiym.”

(md) 

 

Na zdjęciu od lewej: dr Marcin KIK, Europoseł Marek Plura, prof. dr hab. Zbigniew Kadłubek. Z tyłu asystentka Europosła - Ewa KLIMCZAK.