PRZICHWŎLYNI DLŎ MARIANA MAKULI - PRZICHWŎLYNI DLA MARIANA MAKULI

paź. 10 2016

 

 

MARIAN MAKULA – 


UHONOROWANY „PRZICHWŎLYNIM”

 

Są takie spektakle, które niezależnie ile razy się je ogląda wzbudzają niesamowite emocje. Są takie przedstawienia, które powstały w wyniku miłości do sceny i do Śląska. Jednym słowem – magiczne i inspirujące. Takie, w które artysta włożył całe swoje serce. To dzieła Mariana MAKULI – artysty estradowego, satyryka, animatora kultury, twórcy śląskich kabaretów i musicali, producenta. Śmiało można powiedzieć, że dla wielu mieszkańców naszego regionu jest śląskim bardem.

Decyzja o uhonorowaniu Mariana MAKULI przichwŏlynim zapadła już kilka miesięcy temu, ale czekaliśmy na wyjątkową okazję. Ta nadarzyła się 08 października podczas otwarcia Teatru Górnośląskiego. Jego siedziba mieści się w Bytomiu-Łagiewnikach na ul. św. Cyryla i Metodego 10. Jaki będzie repertuar? Jak czytamy w folderze – na początek „Pomsta”, „Zolyty”, „Arie spod familoka”, „Elwer szoł” i „Cholonek”. Pomysł otwarcia Teatru Górnośląski narodził się kilka lat temu. „Tyjater Górnoślonski jest efektym moji wrodzonyj upartości a upierdliwości starego Hanysa, jest efektym tyranio i wyrzeczyń i wreszcie jest efektym moich marzeń i twórczości” – napisał Marian MAKULA w folderze -  „Tyjater Górnoślonski jest w końcu efektym kamractwa z Robertem Jońcom, kery niy żałował zdrowia i piniyndzy co by łotworzyć  Tyjater w gościnnych progach wyszynku „Belford”.

Przichwŏlyni wręczyliśmy Marianowi MAKULI po oficjalnym otwarciu Teatru Górnośląskiego. Artysta podziękował za wyróżnienie. Stwierdził również, że jest mu bardzo miło i „je w zocy”, że zawsze o nim pamiętamy.

Przypomnijmy, iż w ramach akcji „Przaja, bo ślōnski” Europoseł Marek PLURA i stowarzyszenie Ślōnskŏ Ferajna nagradzają osoby, firmy i instytucje promujące szeroko pojętą śląskość. Grono uhonorowanych liczy już kilkanaście osób, a w najbliższym czasie przichwŏlyni trafią do kolejnych.

(md)