PRZICHWŎLYNI DLŎ EUGENIUSZA KLUCZNIOKA - PRZICHWŎLYNI DLA EUGENIUSZA KLUCZNIOKA

li. 6 2016

PRZICHWŎLYNI DLA EUGENIUSZA KLUCZNIOKA

Należy do rybnickiego Klubu Filmu Niezależnego. Kręci filmy od 2004 roku. Ma w ich w dorobku 9. Pracuje nad kolejnym. Jak łatwo policzyć w zasadzie co roku odbywa się premiera nowej produkcji. Musicie przyznać, że imponujące dokonania. Tym bardziej, że jest amatorem - pasjonatem. Scenarzysta, producent, reżyser i aktor – Eugeniusz KLUCZNIOK. Postanowiliśmy Go uhonorować przichwŏlynim, ponieważ wszystkie jego pełnometrażowe filmy („Jak przed wojną”, „Msza”, „Kantpol”, „Byzuch”, „Bajzel po polsku”, „Byzuch 2”, „Powołanie”, „Tu jest fajnie”) rozgrywają się na Górnym Śląsku i przedstawiają w sposób komediowy codzienne problemy mieszkańców naszego regionu. Mimo wielu zabawnych sytuacji, Eugeniusz KLUCZNIOK nie przedstawia Ślązaków jako ograniczonych imbecyli co już kiedyś mieliśmy okazję oglądać w jednej z polskich produkcji.

Laureat wielu nagród – wyróżnienia za film "Byzuch" w ramach konkursu kina niezależnego Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu (2009), nagrody prezydenta miasta Rybnika w dziedzinie kultury (2005 i 2010 za szczególne zasługi w dziedzinie upowszechniania kultury śląskiej, tradycji gwary śląskiej i obyczajów regionu  oraz pasję w tworzeniu filmów niekomercyjnych. W 2010 roku odznaczony srebrną Honorową odznaką „Zasłużony dla Województwa Śląskiego” za działalność filmową. W wielu filmach Eugeniusza KLUCZNIOKA wystąpili znani aktorzy, jak: Jerzy CNOTA (Gąsiora z „Janosika” znają chyba wszyscy), Jerzy JANECZEK ( Witia z trylogii o Kargulach i Pawlakach), Grzegorz STASIAK („Angelus”) oraz w filmie „Byzuch 2: Rewizyta” Marzena KIPIEL – SZTUKA (znana jako Halina Kiepska z kultowego serialu komediowego „Świat wg Kiepskich”). 

W 2013 roku Eugeniusz KLUCZNIOK nakręcił paradokument „Cnota” o popularnym śląskim aktorze Jerzym CNOCIE, który opowiada o swoim życiu i twórczości. W filmie nie zabrakło również wypowiedzi znanych artystów i reżyserów. Franciszek PIECZKA, Kazimierz KUTZ, Jerzy JANECZEK, Joanna BARTEL, Bernard KRAWCZYK, Andrzej SKUPIŃSKI, Marian MAKULA czy Grzegorz STASIAK relacjonują nie tylko jak wyglądała praca z aktorem na planie, ale również wspominają razem spędzone chwile.

(md)