PREMIERA JUŻ 23.04.2010roku

kw. 16 2010

 

"OBERSCHLESIEN - KOŁOCZ NA DROGĘ"
 
 
            23 kwietnia b. r. w zabrzańskim kinie "Roma" odbędzie się premiera dokumentalnego filmu "Oberschlesien-kołocz na drogę" berlińskiego reżysera Michała MAJERSKIEGO. Dokument pokazuje skomplikowane stosunki narodowościowe (przede wszystkim relacje między Polakmi a Niemcami) na Górnym Śląsku, które w istotny sposób wpłynęły i nadal wpływają na życie mieszkających tu ludzi. Bohaterowie filmu to jednocześnie świadkowie i uczestnicy powojennej historii. Historii, która nie tylko toczyła się na ich oczach, ale czasami i dotykała w bolesny sposób. Film jest próbą odpowiedzi na pytanie jaka jest tożsamość Górnego Śląska i jego mieszkańców, z czego wynika brak zrozumienia specyfiki tego regionu.
            W filmie wystąpił m. in. ks. prałat - Paweł PYRCHAŁA oraz publicysta - Michał SMOLORZ. Berliński reżyser gościł również w domu Theo LANGERA z Mysłowic - ojca naszego kolegi ze Ślunskiej Ferajny. Przy okazji Peter też wypowiedział się na temat śląskiej tożsamości.
            Poniżej zamieszczamy trailer filmu i serdecznie zapraszamy do jego zobaczenia !
Osoby zainteresowane otrzymaniem zaproszenia na premiere filmu prośimy o kontakt do wtorku do godz 14.00 pod numer 509233213 
 
(md)