POPIERŎMY WPROWADZYNIE REGIONALNYJ EDUKACYJI WE MYSŁOWICACH - POPIERAMY WPROWADZENIE EDUKACJI REGIONALNEJ W MYSŁOWICACH

wrz. 9 2016

POPIERAMY WPROWADZENIE EDUKACJI REGIONALNEJ W MYSŁOWICACH

 

Stowarzyszenie Ślōnskŏ Ferajna z zaskoczeniem przyjęło artykuł „Nauka języka śląskiego obowiązkowa”, który ukazał się w numerze 36 „Co tydzień” (8-14 września 2016 roku, str.1). Jego autor, podpisany inicjałami gh, poinformował o oburzeniu jednego z rozmówców, proszącego o zachowanie anonimowości. Rodzic dziecka ze Szkoły Podstawowej nr 9 jest zbulwersowany wprowadzeniem przedmiotu edukacja regionalna w wymiarze jednej godziny tygodniowo w IV klasach szkoły podstawowej. Jako argument podaje, iż wśród uczniów jest wiele „osób przyjezdnych”. A my zadamy inne pytanie – czy dzieci polskich emigrantów nie uczą się historii państw, w których żyją? Jak widać nie tylko naszym zadaniem poznanie dziejów służy integracji mieszkańców z krajem czy regionem.   W przypadku Górnego Śląska edukacja regionalna ma wyjątkowe znaczenie. Poznanie śląskiej historii i tradycji ułatwi wszystkim „przyjezdnym” zrozumienie tożsamościowych postaw mieszkańców naszego regionu. Najczęściej boimy się tego, czego nie znamy – edukacja regionalna to zmieni, a jednocześnie pokaże całego bogactwo Śląskiej Ziemi, o którym nawet my – mieszkający tutaj od wieków – często nie wiemy. Zresztą już Papież Jan Paweł II podczas jednej z wizyt powiedziała o Śląsku: „To ziemia, na której rodzą się diamenty< i pragnę Was jeszcze zachęcić, abyście nadal strzegli swojej tożsamości, pielęgnując więzi rodzinne, pogłębiając znajomość swojego języka i starając się przekazywać swą bogatą tradycję młodemu pokoleniu."

Tytuł artykułu wprowadza również błędne przeświadczenie, iż edukacja regionalna to nauka języka śląskiego. W ramach zajęć przewidziane są lekcje przybliżające „ślōnskŏ gŏdka. Podkreślamy – przybliżające. Nie ma to jednak nic wspólnego z nauką regionalnych słówek i gramatyki. Nikt zatem nie będzie zmuszany do posługiwania się językiem śląskim.

Sympatycy i członkowie Ślōnskij Ferajny w pełni popierają inicjatywę mysłowickiego Koła Ruchu Autonomii Śląska i Urzędu Miasta w Mysłowicach.

 

Ślōnskŏ Ferajna