MYSŁOWICZANIE NA XI MARSZU AUTONOMII

lp. 16 2017

MYSŁOWICZANIE NA XI MARSZU AUTONOMII

 

15 lipca, a więc w 97 rocznicę uchwalenia przez polski parlament Statutu Organicznego Województwa Śląskiego, który przyznawał regionowi szeroką autonomię, w Katowicach odbył się XI Marsz Autonomii. W tegorocznym przemarszu pod hasłem „Razem pod żółto – niebieską” wzięło udział ok. 3 tys. osób. Po raz pierwszy w tym gronie znalazła się oficjalna delegacja Związku Górnośląskiego. Przypomnijmy, iż kilka tygodni temu Ruch Autonomii Śląska i Związek Górnośląski zapowiedzieli stworzenie Śląskiej Partii Regionalnej. Przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska – dr Jerzy GORZELIK, jak i Prezes Związku Górnośląskiego – Grzegorz FRANKI podczas swoich przemówień apelowali o jedność śląskich organizacji.

W tegorocznym marszu, tak jak w poprzednich latach, szły dzieci w śląskich strojach ludowych, mażoretki oraz orkiestra dęta. Nie zabrakło również akcentów politycznych. Mężczyźni z siekierą i z piłą mechaniczną nieśli drewniany „transparent” z napisami: „Kto kogo dorżnie?” i „Jeden suweren, jedna Polska, jeden Szyszko” oraz żółto-niebieską „V kolumnę”.

W XI Marszu Autonomii nie wziął udział Europoseł Marek PLURA, ale przygotował w Brukseli krótkie wystąpienie skierowane do uczestników sobotniej imprezy. Powiedział m. in. „ - Raduja sie ze gōrnoślonskij jedności, że oprócz Ruchu Autonomii Śląska spotykŏmy sie ze Związkiem Górnośląskim a  inkszymi stowarzyszeniami. Marsz autonomii to naszŏ tradycja, takŏ naszŏ ślōnskŏ. Pokazujemy we tym dniu, że sōm my jednōm silnōm wspólnotōm, że chcymy dbać ȏ nasz hajmat, ȏ naszŏ ślōnskŏ Ôjczyzno. Chcymy dobrze życzyć inkszym regionom niy ino w Polsce, nale w cŏłkij  Ojropie. Wierza w to, że ta naszŏ ślōnskŏ jedność to bydzie poczōntek budowania naszego Ślōnska po naszymu – porzōndnie a solidnie. I nawet jeśli żŏdyn z Warszawy nŏm niy pomoże, nale niy pozwolymy co bym nŏm we tym przeszkadzali. Wszyjskigo dobrego a do roboty.” – apelował Europarlamentarzysta.

W sobotnim marszu uczestniczyły mysłowickie stowarzyszenia – Ślōnskŏ Ferajna, Koło RAŚ, Stowarzyszenie Miłośników Śląskiej Tradycji, Kultury i Historii oraz Mysłowickie Stowarzyszenie Ślązaków. Jak co roku członkowie i sympatycy Ślōnskij Ferajny aktywnie włączyli się w organizację marszu. Nieśli dwa banery z wymownymi hasłami: „Ślōnskŏ nacyjŏ bōła, je a bydzie” i „Żōłto - modrŏ fana, żōłto – modrŏ sztama.” Rozdawali również ślōnskie bōmbony. Już po raz jedenasty marsz prowadził Peter LANGER ze Ślōnskij Ferajny oraz znany śląski artysta – Marian MAKULA.

 

Mirella DĄBEK