KONWENCJA ŚLĄSKIEJ PARTII REGIONALNEJ W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH - część I

paź. 5 2018

KONWENCJA ŚLĄSKIEJ PARTII REGIONALNEJ W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH - część I

04 października w siemianowickim Parku Tradycji odbyła się konwencja Śląskiej Partii Regionalnej, podczas której przedstawiono kandydatów w zbliżających się wyborach samorządowych oraz dokonano podsumowań dotychczasowej działalności. Program partii opiera się na 6 filarach i to właśnie o nich mówili liderzy poszczególnych list. Głos zabrali kandydaci na prezydentów: Katowic i Rudy Śląskiej -  dr Ilona KANCLERZ  („Język sukcesu”) oraz Tomasz PIECHNICZEK („Wygrany los”), a także kandydat na radnego w Katowicach – Aleksander USZOK („Nakręceni na Śląsk”). Zaprezentowali się również liderzy listy nr 15 KW ŚPR w wyborach do Sejmiku Województwa Śląskiego – z okręgu nr 2 (Katowice, Mysłowice, Tychy, powiaty: bieruńsko-lędziński, pszczyński) – prof. dr hab. Małgorzata MYŚLIWIEC  i dr Jerzy GORZELIK, z okręgu nr 5 (Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Zabrze) - członek Zarządu Województwa Śląskiego, dr inż. arch. Henryk MERCIK („Śródmieście Plus”), z okręgu nr 4 (Bytom, Gliwice, powiaty: gliwicki, lubliniecki, tarnogórski) -  przedsiębiorca, muzyk, prezes Izby Przemysłowo – Handlowej w Tarnowskich Górach - Aleksander KȌNIG („Prosto do celu”) oraz z okręgu nr 3 (Jastrzębie Zdrój, Rybnik, Żory, powiaty: mikołowski, raciborski, rybnicki, wodzisławski), wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego – Janusz WITA („Siła tożsamości”). W programie ŚPR znajdziemy ciekawe rozwiązania i propozycje dla mieszkańców naszego regionu, uwzględniające jego specyfikę.  

I FILAR – JĘZYK SUKCESU

Dr Ilona KANCLERZ, kandydatka na prezydenta Katowic, przypomniała o                osiągnięciach ŚPR, zarejestrowanej zaledwie pięć miesięcy temu „- Udało się nam bardzo dużo, ale to co sami wiecie – udało się nam zjednoczyć śląskie środowiska, chociaż nie było łatwo. Ten potencjał i cały dorobek mamy w jednym ręku.” Prowadzący konwencję rzecznik prasowy ŚPR – Janusz DUBIEL zapytał o moc takiego zjednoczenia, jaka jest jego wartość dodana. „- Po pierwsze to, że jesteśmy razem i mamy siłę. Po drugie program. Chociaż pięć miesięcy to jeszcze młoda organizacja, to mamy program dla całego województwa śląskiego, ale okazuje się, że i dla opolskiego. Mamy również programy dla miast. Udało się nam powołać większość list w dwóch województwach: w opolskim i śląskim. Mamy także wspaniałych kandydatów na prezydentów, m.in. w Chorzowie, Piekarach Śląskich, Rudzie Śląskiej i Katowicach. Udało się nam złożyć listy w takich powiatach jak: bieruńsko-lędziński, rybnicki i inne.” Janusz DUBIEL podsumował wystąpienie kandydatki na prezydenta Katowic „- Mamy zatem program mądry, realny i co najważniejsze – w przeciwieństwie do partii ogólnopolskich - nasz program jest możliwy do zrealizowania. To nie są wymyślone rzeczy, to są rzeczy, które w ramach samorządu wojewódzkiego i gmin jesteśmy w stanie zrealizować.”

W okręgu nr 2 w wyborach do Sejmiku Wojewódzkiego, obejmującym: Mysłowice, Katowice, Tychy, powiaty: bieruńsko-lędziński oraz pszczyński, startuje prof. dr hab. Małgorzata MYŚLIWIEC. Zajmuje pozycję nr 2. Opowiedziała o programie dotyczącym szeroko pojętej edukacji.  „ - Dwa tygodnie byłem na spotkaniu czego oczekuje młodzież na Śląsku” – powiedział Janusz DUBIEL. „- Smutna konkluzja z tego spotkania jest taka, że większość polityków i tzw. ekspertów patrzy na świat przez pryzmat swoich doświadczeń, a nie marzeń i tego, czego oczekują młodzi ludzie. Pracuję w szkole. Marzenia młodych ludzi są zupełnie inne niż ich rodziców. Nie chcą mieszkać 40 km poza miastem, spędzać kilku godzin w korkach., chcą mieszkać w centrum,  blisko wydarzeń, Edukacja zajmuje w programie Śląskiej Partii Regionalnej  poczesne, jeśli nie najważniejsze miejsce. ŚPR zakłada, że w ciągu 10 lat stworzy najlepszą ofertę edukacyjną w Polsce, chociaż nie mamy Ministerstwa Edukacji”. „- Nie możemy dopuścić by nie podejmować takich działań na poziomie Sejmiku. Myślę, że wszystkie rozwiązania, które są rozwiązaniami systemowymi umożliwią nam stworzenie takiej oferty. Po pierwsze widzimy, że odtwarza się szkolnictwo zawodowe. To jest coś, co zabrano nam jakiś czas temu. Kiedy my z Januszem,  mniej więcej w tym samym czasie, kończyliśmy Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie to nasi koledzy kończyli zawodówki. Później te szkoły zniknęły. Ja jako wykładowca akademicki miałam okazję spotkać się grupą młodych zagubionych ludzi, którzy niekoniecznie chcieli studiować, ale nie mieli wyboru. W związku z tym przywrócenie szkolnictwa zawodowego, jego wsparcie, tak żeby rzeczywiście miało to sens. Z drugiej strony postawienie na praktyczne kształcenie, w dużej mierze związane z edukacją wyższą, na kształcenie projektowe, ale by to kształcenie było możliwe musimy zadbać o to, by najmłodsze pokolenie, dzieci mogły rozwijać swoje pasje, aby system edukacji „nie zabijał” tych umiejętności, które pozwalają na kreatywność, na pracę w zespole. To wszystko na poziomie województwa można zrobić. (…) Śląska Partia Regionalna postuluje, żeby w szkołach podstawowych zwiększyć liczbę godzin języka angielskiego o jedną godzinę. Mamy to skalkulowane, widzimy, że jest to realne i mam nadzieję, że będzie możliwość zrealizowania tego postulatu” – powiedziała kandydatka na radną.

Równie ciekawy jest pomysł ŚPR na … zastępstwa w szkołach, które często są zmorą w szkołach. Doświadczaliśmy tego sami, kiedy zamiast matematyki pojawiała się kolejna, nieplanowana godzina biologii czy geografii. „ - Chcielibyśmy stworzyć regionalną bazę nauczycieli, którzy w przypadku zastępstwa realnie pomagaliby podczas nieobecności nauczycieli. Mamy całą masę aktywnych seniorów, świetnie wykształconych, z ogromnym doświadczeniem. Mamy mnóstwo młodych nauczycieli, którzy dopiero swoją przygodę z systemem edukacji rozpoczynają” – zaproponowała prof. dr hab. Małgorzata MYŚLIWIEC.

 

Ślōnskŏ Ferajna  

 

 

To na nich oddamy głosy podczas najbliższych wyborów samorządowych. Pamiętajcie - ŚPR „Nojlepszŏ, bo nasza”.