KONKURS „RAJZA ZE ŚLŌNSKŌM FANŌM” ROZSTRZYGNIĘTY

st. 10 2018

KONKURS „RAJZA ZE ŚLŌNSKŌM FANŌM” ROZSTRZYGNIĘTY

 

08 stycznia w Miejskim Domu Kultury w Katowicach-Dębie odbyło się spotkanie „Rajza ze ślōnskōm fanōm”, którego organizatorem był Europoseł Marek PLURA. „  - Jeżych rŏd, że sōm mu tukej” – powitał zgromadzonych Europarlamentarzysta  „- Roztomili, takim bardzo ważnym momyntem dzisiej je finał konkursu fotograficznego „Rajza ze ślōnskōm fanōm” . Na pewno wiycie, że tyn konkurs cŏłki rok realizowali my na Facebooku – kŏżdy fto się wybrŏł ze ślōnskōm fanōm  a zrobił gryfno fota mōg we niym wzioń udziŏł. Tych zdjyńć było prawie dwiesta. Możecie se pomyślec jak my w jury mieli ciynżko, ale poradzili my, wybrali. W skład jury wchodził  tyż Peter Langer, kery jak wiadomo je duszōm, ciałem a energiōm wielu naszych działań a inicjatyw. Niy ma go tukej dzisiej. Czymy go niy ma? Bo wybył ze ślōnskōm fanōm. Je terŏzki na Sri Lance. Jeszcze niydŏwno żech niy wiedziŏł kaj to je. Pytŏłech sie Petera, a ôn mi pado >Skōnd się tyj biere, idziesz do sklepu a se kupisz herbata Cyjlon<. Myśla, że poradzymy sie ze niym pogŏdać.” Niestety, mimo wielu możliwości jakie daje nam współczesna technika nie udało się połączyć z Peterem.   

Pierwsze zdjęcie w edycji konkursu w 2017 roku przysłał Andrzej ZENKER, który zajął trzecie miejsce w kategorii wyróżnienia. Fotka została zrobiona podczas zabawy sylwestrowej w Gdańsku.

Pierwsze wyróżnienie trafiło do Kazimierza TOMALI, który nadesłał zdjęcia zrobione w Chorwacji, ale … pod wodą. „ - To je dowód, że nŏs żŏdyn żywioł niy powstrzyma” – żartował nagrodzony. „- Nawet pod wodōm poradzymy sie pokŏzać ze ślōnskōm fanōm.”

Drugi wyróżniony Arnold LANGER ze Ślōnskij Ferajny apelował: „ - Chciŏłbych Wŏm przekŏzać tako myśl, tako idea – wyciōngŏmy ta fana na 10-15 minut do bildu a potym chowiymy. My niy powinni mieć tyj fany ino w rugzaku, nale przede wszyjskim – we sercu.  Nŏjważniejsze – jak wyjyżdżŏmy poza Ślōnsk, powinni my wśród ludzi, kerzy niy znajōm naszyj geszichty, gŏdki, naszego regionu – powinni my gŏdać skōnd my sōm.” Arnold LANGER nadesłał zdjęcie wieży Bismarcka wykonane w Żarach.

Czwarte wyróżnienie trafiło do Piotra KIERY, który powiedział „ - Góry to moja miłość. W ciągu trzech lat udało mi się przejść od Gór Izerskich po Bieszczady.  Najpiękniejszy region Polski to Dolny Śląsk.” Nietrudno zatem się domyślić, że jego nagrodzone zdjęcie zostało wykonane w górach. Kolejne wyróżnienia otrzymali: Andrzej KURPIK i Sebastian HEIN.

Trzy główne nagrody zostały przyznane w trzech kategoriach – Polska, świat i inspiracje. W pierwszej z nich zostało wybrane zdjęcie nadesłane przez Dawida KUSIA. Oto jak nagrodzony opisał fotkę „- Byłem na wakacjach na Dolnym Śląsku, w Cieplicach. Jechałem w kierunku Karpacza i przejeżdżałem między górzystymi terenami. Nagle patrzę – a tu nasze ślōnskŏ bana. W takim górzystym terenie znaleźć taki obiekt to jest bardzo trudno.” Jak dowiedzieliśmy się od jury – motyw ten był bardzo popularny w tegorocznej edycji konkursu. Nadesłano aż trzy takie zdjęcia. W przypadku fotki Dawida KUSIA wygrała doskonała jej jakość, a także takie elementy, które odgrywają bardzo ważną rolę w przypadku tego konkursu – flaga jest rozciągnięta i widać cały tramwaj.

W kategorii świat jury wybrało Nordkapp - koło podbiegunowe, na którym zameldował się ze śląską flagą Roman PAJĄK.  

Bardzo ciekawa praca została nadesłana w kategorii – inspiracje. Irek SCHITZNER wykonał zdjęcie w Świnoujściu na granicy polsko-niemieckiej. Na fotce widać jeden słupek graniczny, a kilka metrów dalej – kolejny. Między nimi jest śląska flaga. Czy to właśnie nie jest tak, że my Ślązacy stoimy w rozkroku między jednym a drugim? Pomiędzy Polską a Niemcami. Że nasi przodkowie musieli dokonywać właśnie takich wyborów? Wymowne zdjęcie ukazujące region pogranicza polsko-niemieckiego.

            Europoseł Marek PLURA nawiązał również do Dnia Śląskiej Flagi. „- Rozszerzyła się inicjatywa jak sie radować naszōm ślōnskōm fanōm. We dziyń ślōnskij fany - 15 lipca - we roztomajtych miastach pokŏzŏły sie ślōnskie fany, a to znak, że my tukej sōm, mŏmy swoja kultura. Myślołech jaki mōgby być taki dziyń kiedy poradzili my się wszyjscy zgodzić, coby sie mogli radować. 15 lipca to data, kero w ślōnskij niyrŏz sie pokŏzała. We Polsce odrodzonej przyjynto konstytucyjny zapis ô województwie ślōnskim ze autonomiōm, setki lŏt pryndzyj – we okolicach 15 lipca powstŏł Sejm Ślōnski, roztomajte ślōnskie instytucje samorzōndowe.” W ciągu ostatnich trzech lat żółto-niebieskie flagi pojawiły się m. in. w: Chorzowie, Katowicach, Rudzie Śląskiej, Lędzinach i Pszczynie. Warto przypomnieć, że po raz pierwszy zawisły w Chorzowie, na ul. Wolności i co roku robią imponujące wrażenie. W ubiegłym roku do tego grona dołączyły Mysłowice, które otrzymały 30 flag właśnie od Europosła Marka PLURY.

Mirella DĄBEK