KARL KOLBENHEYER AUS BIELITZ

li. 30 2016

   To jedna z ciekawszych postaci śląskiego krajobrazu miejscowości Bielitz (dziś część miasta Bielsko-Biała) , gdzie bliskość gór często miała wielki wpływ na jej mieszkańcow. Tak też było z Kolbenheyerem, miłośnikiem Beskidów i Tatr, badaczem gór, przyrodnikiem.

Autor licznych publikacji , przewodników , oraz map. Twórca stacji meteorologicznej w Bielsku i na Kamitzer Platte (dziś Szyndzielnia) . Jeden z najważniejszych członków niemieckiej organizacji turystycznej "Beskidenverein" , będącej pionierem zorganizowanej turystyki beskidzkiej . Jako pierwszy wyznaczył wysokość najwyższego szczytu Tatr - Gerlacha .

 Jego miejsce spoczynku znajduje się na starym cmentarzu ewangelickim w Bielsku, z którym historia po 1945 roku nie obeszła sie łaskawie, tym samym grób Kolbenheyera , choć się zachował i udało się go zlokalizować , nie jest w najlepszym stanie. Nadzieją na zmianę wizerunku tego ważnego dla Bielska miejsca jest grupa pasjonatów , którzy w czynie społecznym powoli cmentarz próbują ratować - praktycznie w każdą sobote rano organizując sprzątanie i porządkowanie dzikiej roślinności oraz poprzewracanych i zdewastowanych nagrobków .

 

 

L