GŌRNOŚLŌNSKI ŚLABIKŎRZ TREFI DO SZULE

sie. 10 2010

 Dzięki inicjatywie Ślunskiej Ferajnie dziesiątki egzemplarzy „Górnoślonskiego ślabikorza” trafią do wszystkich mysłowickich szkół podstawowych, bibliotek i domów kultury. Akcją, która ruszyła dwa tygodnie temu, objęto również Lędziny, Imielin i Chełm. Dodajmy, iż elementarze zasponsoruje Ślunsko Ferajna.


 

GÓRNOŚLONSKI ŚLABIKORZ” TRAFI

DO MYSŁOWICKICH SZKÓŁ


 

Pomysł takiego rozpowszechnienia „Górnoślonskiego ślabikorza” narodził się na początku lipca podczas rozmowy z Prezesem Towarzystwa Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy „Pro Loquela Silesiana”- Rafałem ADAMUSEM. „-Nie uod dzisiej wiadomo, że wspieromy akcje, kiere promujom naszo ślonsko godka. Chcymy pomóc w upowszechnieniu ślabikorza. Nasz pomysł spotkoł się z życzliwym przyjynciem ze strony „Pro Loquela Silesiana”- mówi Peter LANGER ze Ślunskiej Ferajny.

Przypomnijmy, iż podręcznik powstał z inicjatywy Towarzystwa Piastowania Śląskiej Mowy „Danga” oraz Towarzystwa Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy „Pro Loquela Silesiana” w ramach projektu “Śląski elementarz – przez oświatę do kultury regionalnej”. Prace nad ślabikorzem trwały kilkanaście miesięcy, a brali w nich udział nie tylko przedstawiciele wyżej wymienionych stowarzyszeń, ale również eksperci z Uniwersytetu Śląskiego. Elementarz składa się z 46 lekcji ułożonych chronologicznie zgodnie z wydarzeniami roku szkolnego. Nie brakuje również wierszyków, pieśni i słowniczka. Główni bohaterowie – Paulek, Achim, Maryjka, Anka

i Hanik przeżywają różne przygody, ale każda z nich jest związana ze śląską historią i tradycją. Na początku lipca elementarz został wydany w eksperymentalnym nakładzie 1800 egzemplarzy,

a dotacja na jego wydanie pochodzi z Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej.

„-Jedna z mysłowickich szkół już na >dzień dobry, zamówiła 50 egzemplarzy” – mówi Iwona BITTNER ze Ślunskiej Ferajny. Swojego entuzjazmu nie ukrywa również Peter LANGER ”-Chcymy żeby jak najwiyncyj ślabikorzy trafiło do szkół. Każdo akcja promowania naszyj ślonskij godki jest na waga złota i mom nadzieja, że trzeba bydzie robić dodruk ślabikorza.”

Wszystkie szkoły podstawowe, biblioteki i domy kultury zainteresowane otrzymaniem bezpłatnych egzemplarzy „Górnoślonskiego ślabikorza” prosimy o kontakt do 05 września z przedstawicielami Ślunskiej Ferajny, tel. 504 681 607, 791 473 515, 509 233 213.

(md)