FINISAŻ IX ART NAIF FESTIWAL

sie. 20 2016

                                  FINISAŻ IX ART NAIF FESTIWAL

19 sierpnia dobiegła końca IX edycja Art. Naif Festiwal w Galerii Szyb Wilson w Katowicach. Tegorocznym motywem przewodnim była Hiszpania i właśnie z tego kraju pochodziło najwięcej prac. Głosami publiczności zwyciężyła artystka polskiego pochodzenia mieszkająca we Francji – Martha i to ona namaluje obraz będący wizytówką jubileuszowego X Art. Naif Festiwal. Zgodnie z obowiązującymi zasadami – jej dzieło musi zawierać scenerię Nikiszowca. Drugie miejsce zajęła artystka hiszpańska – Alicia CLAVO. Po cichu liczymy, że kiedyś zwycięzcą będzie nasz kamrat Jarek KASSNER ze Świętochłowic.

          My jednak przede wszystkim zwróciliśmy uwagę na śląskie obrazy wspomnianego już Jarka KASSNERA (zdj. 1,2), Wernera HAJDUKA oraz hiszpańskich artystów Virtudes Moliny Gamez czy Mariana Moliny Gamez (zdj.3), którzy połączyli typowo iberyjskie elementy z naszymi śląskimi, np. na obrazie z typowo hiszpańskim krajobrazem umieścili żółto-niebieski kierunkowskaz Katowice czy na estradzie znajduje się flaga Hiszpanii i Górnego Śląska. Na trzech obrazach znajduje się zespół  muzyczno-taneczny (do końca nie wiadomo jaki) – kobiety są ubrane w śląski strój, natomiast mężczyźni mają odzienie charakterystyczne dla Hiszpanii… Co muzyków łączy ze Śląskiem? Wianki na głowach. Ciekawe dlaczego artysta w ten sposób przedstawił właśnie śląski strój ludowy? Bardzo podobał nam się również obraz familoka na tle zakładu przemysłowego i hałdy. Niestety nie mamy imienia i nazwiska artysty. Co nas tak ujęło w tym obrazie oprócz górnośląskiego krajobrazu? Napis na ścianie familoka „Elwira, jo ci pszaja. Jorg.” (zdj. 4)

 

 

 

Podczas finisażu, na który przybyło kilkadziesiąt osób, głos zabrała dyrektorka festiwalu – Monika PACA-BROS oraz twórca Galerii w Szybie Wilson – Johann BROS. Ogłoszono przyszłoroczny temat przewodni. Będzie nim Francja. Podczas pożegnalnej imprezy wystąpił Michał CZACHOWSKI z zespołem „Viva Flamenco”. Bardzo miłym akcentem bylo również wręczenie nagród dzieciom, które brały udział w warsztatach towarzyszących Art Naif Festiwal i których prace zostały wyróżnione. To świetny pomysł na promocję sztuki i samej imprezy wśród najmłodszych.

Mirella DĄBEK