BYZUCH WE CENTRACH INTERWENCJI KRYZYSOWEJ WE CHORZOWIE A RUDZIE ŚLŌNSKIJ - WIZYTA W CENTRACH INTERWENCJI KRYZYSOWEJ W CHORZOWIE I W RUDZIE ŚLĄSKIEJ

cz. 3 2017

WIZYTA W CENTRACH INTERWENCJI KRYZYSOWEJ W CHORZOWIE I W RUDZIE ŚLĄSKIEJ

 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Europoseł Marek PLURA i stowarzyszenie Ślōnskŏ Ferajna odwiedzili placówki, w których przebywają kobiety z dziećmi - ofiary przemocy domowej.

Centrum Interwencji Kryzysowej PCK w Rudzie Śląskiej znajduje się w spokojnej części dzielnicy Ruda, z dala od ruchliwych dróg. Placówka mieści się w kilkupiętrowym domu i gdyby nie czerwona tabliczka na płocie nikt by nawet nie pomyślał, że przebywają w nim kobiety tak bardzo doświadczone przez los. W spotkaniu z Europosłem i Ślōnskōm Ferajnōm wzięło udział kilka matek i ich dzieci. Każde otrzymało prezent – czekoladę, zabawkę i ubranie. Wśród chłopców największą popularnością cieszyły się gadżety ze „Star Wars” „- Co byś ty chciŏł za gyszynk? – zwrócił się do kilkuletniego chłopaka – Peter LANGER ze Ślōnskij Ferajny. Dziecko bez wahania odpowiedziało „- Star Wars.” Dziewczynkom najbardziej podobały się puzzle z elementami kolorowanki. Natomiast dwuletnia Ania od razu zaczęła grać na plastikowej gitarze. Reakcje dzieci były bardzo zróżnicowane. Niektóre – bez problemu podchodziły by odebrać swój prezent, inne kurczowo trzymały się mam. Mała dziewczynka odważnie wdrapała się na kolana do Petera, a 3-letni chłopczyk, który początkowo nawet bał się zbliżyć potem mocno się do niego przytulił. Ta wzruszająca scena trwała kilkanaście sekund. Po spotkaniu mamy dzieci mogły porozmawiać z Europosłem.

 Chorzowski Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy Rodzinie  (ul. 3 Maja 4/1) mieści się w kamienicy. I sytuacja podobna jak w Rudzie Śląskiej. W zasadzie  gdyby nie czerwona tabliczka informacyjna na jej fasadzie trudno byłoby domyślić się, że na I piętrze znajduje się taka placówka. Dysponuje ona 10 miejscami noclegowymi dla kobiet i matek z dziećmi. „ - Nasz ośrodek ma charakter ponadlokalny, czyli przyjmujemy również osoby spoza Chorzowa. Kobiety i matki z dziećmi mogą przebywać u nas 3 miesiąca. Ten pobyt może ulec przedłużeniu jeśli są ku temu istotne powody” – wyjaśniła nam kierownik ośrodka, Pani Teresa GABOR. Co oferuje placówka? Wspomniany już hostel dla ofiar przemocy, ale również istnieje tutaj grupa wsparcia dla ofiar przemoc, prowadzone są zajęcia socjoterapeutyczne i edukacyjno-rozwojowe dla dzieci z rodzin przemocowych.

W Ośrodku Wsparcia Rodziny w Chorzowie (ul. Siemianowicka 58) matki czekały z dziećmi w dużej sali jadalnej. Dwie z nich przyszły z miesięcznymi noworodkami. Wszystkie dzieci, podobnie jak w chorzowskiej placówce przy ul. 3 Maja 4/1, otrzymały zabawki, czekoladę i ubranka. Małej Julii, która miała problem z otwarciem pudełka, chciał pomóc jeden z gości ze Ślōnskij Ferajny. Dziewczynka energicznie się odsunęła i podała prezent naszej koleżance. Wszyscy zwrócili uwagę na to wydarzenie, a mama 4-latki   wytłumaczyła, że dziewczynka ufa tylko kobietom. Dyrekcja placówki zaprosiła Ślōnskŏ Ferajna do obejrzenia budynku. I faktycznie jest się czym pochwalić. W odnowionych, niewielkich pokoikach znajdują się proste, ale gustowne i funkcjonalne meble. Również kuchnia i łazienki są bardzo czyste. Na zakończenie spotkania członków Ślōnskij Ferajny spotkała bardzo miła niespodzianka. Otóż mamy wręczyły im pamiątkowe, wspólne zdjęcie ze swoimi pociechami.

Z okazji Dnia Dziecka Ślōnskŏ Ferajna i Europoseł Marek PLURA zostawiła również prezenty - ubrania dla dzieci ze Środowiskowej Świetlicy Socjoterapeutycznej „Arka Noego” w Bytomiu (ul. Piekarska 59).

Mirella DĄBEK

Imiona dzieci zostały zmienione.