BOGDAN KALLUS – AUTOR „SŁOWNIKA GŌRNOŚLŌNSKIJ GŎDKI” DOSTŎŁ PRZICHWŎLYNI

gru. 2 2016

BOGDAN KALLUS – AUTOR

„SŁOWNIKA GŌRNOŚLŌNSKIJ GŎDKI”

 

Kilka miesięcy temu, dzięki staraniom Towarzystwa Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy „Pro Loquela Silesiana”, ukazało się drugie wydanie  „Słownika gōrnoślōnskij gŏdki” autorstwa Bogdana KALLUSA. Naszym zdaniem jest to publikacja wyjątkowa, która powinna znaleźć się w biblioteczce każdego Ślōnzŏka. Coraz rzadziej bowiem używamy śląskich słówek, a coraz częściej – polskich ze śląskim akcentem. Kto z nas używa wyrazów: skōrzica czy krōnlojter? Ba, kto z nas wie co to znaczy? Postanowiliśmy nagrodzić Bogdana KALLUSA „przichwŏlynim” za propagowanie ślōnskij gŏdki. Jego słownik zawiera 31 tys. haseł (w tym 14,5 tys. w części polsko-śląskiej, 16, 5 tys. w części śląsko-polskiej). W publikacji znajdziemy również nie tylko wyrazy używane na co dzień, ale również nazwy roślin, grzybów, owoców, zwierząt, owadów czy ptaków. To w tej części dowiemy się co to jest forela czy ciyrczek.

W słowniku zastosowano zapis, którego zasady zostały określone w „Ogólnych zasadach teoretycznych kodyfikacji pisowni śląskiej” podczas spotkania w Cieszynie w sierpniu 2009 roku. Przypomnijmy, iż jest to efekt wspólnej pracy zespołu w skład którego wchodzili członkowie: Towarzystwa Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy „Pro Loquela Silesiana”, Towarzystwo Pielęgnowania Śląskiej Mowy „DANGA“, Ruchu Autonomii Śląska, Związku Górnośląskiego, Związku Ludności Narodowości Śląskiej i Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego.

Bogdan KALLUS zbiera śląskie słówka już kilkanaście lat. Jak sam stwierdził – jest to jego hobby. Rozmawia z ludźmi, dopytuje się o różne wyrazy i wszystko skrzętnie zapisuje. Jest również autorem dwóch rozdziałów (lekcji) w  „Gōrnoślōnskim ślabikŏrzu”.

Jeśli zatem nie macie jeszcze pomysłu na gyszynk pod krisbaum to polecamy „Słownik gōrnoślōnskij gŏdki.”

(md) 

Słownik: skōrzica - cynamon, krōnlojter – żyrandol,  forela- pstrąg, ciyrczek – konik polny, gyszynk – prezent, krisbaum – choinka.