110 ROCZNICA POWSTANIA LECHII 09 MYSŁOWICE – SPOTKANIE W MUZUEM MIASTA MYSŁOWICE

wrz. 10 2016

 

 

 

110 ROCZNICA POWSTANIA LECHII 09 MYSŁOWICE – SPOTKANIE W MUZUEM MIASTA MYSŁOWICE

08 września w Muzeum Miasta Mysłowice odbyło się spotkanie z okazji 110 rocznicy powstania klubu Lechia 06 Mysłowice. Spotkanie wyjątkowe, ponieważ wzięli w nim udział działacze, byli zawodnicy klubu, a nawet ich dzieci – dzisiaj już pięćdziesięcioletni, sześćdziesięcioletni mężczyźni. Wicemistrzyni Polski w tenisie stołowym – ponad dziewięćdziesięcioletnia Irena KOSTKA – dzieliła się swoimi wspomnieniami kiedy jeszcze jako zawodniczka Lechii 06 jeździła na mecze tramwajami. Raz nawet zdarzyło się, że na spotkanie do katowickiego Giszowca udali na … platformie konnej. Prawdziwy aplauz wywołał krótki recital prof. Alfreda SULIKA, który zaśpiewał kilka piosenek klubowych. Lechia 06 Mysłowice – dzisiaj już klub znany tylko przez mieszkańców naszego miasta, a kiedyś – odnoszący sukcesy na arenie ogólnopolskiej i europejskiej. Warto sobie przypomnieć czasy świetności. Oto krótka podróż przez historię klubu, w którą zabrał nas prof. Alfred SULIK – jak się okazało również kiedyś zawodnik Lechii 06.

W 1861 roku w Mysłowicach powstało Towarzystwo Gimnastyczne „Menenturmverein”,  a w 1871 roku – Dreikaiserecke Menenturmverein. 22 maja 1906 trzej braci MŰLLER założyli klub piłkarski Borussia 09 Myslowitz. W tym czasie powstały również zespoły piłkarskie w Katowicach i Gliwicach. W 1910 roku zmieniono nazwę klubu na Towarzystwo Sportowe Gier na Murawie. Do 1919 roku klub wspierali finansowo kupcy i rzemieślnicy. W okresie powstań doszło do rozbicia i powstał klub Braterstwo Słupna 20. W 1939 roku powstał niemiecki Klub Sportowy dla Gimnastyki i Sportu. W 1945 roku powstał KS Dom Kultury, który zrzeszał zawodników z Górnika 09 i Lechii 06. Dopiero w 1946 roku z inicjatywy bogatego właściciela cegielni – GOLASOWSKIEGO powstaje KS Lechia Mysłowice. Po upaństwowieniu cegielni zawieszono działalność klubu. W jego miejsce powstał ZKS Budowlani Mysłowice, na wzór radzieckich zrzeszeń sportowych. Klub mógł liczyć na pomoc finansową (sprzęt, remonty) ze strony Zrzeszenia Sportowego Budowlani.  W 1954 roku zmieniono nazwę klub na koło sportowe. W 1956 roku, po odwilży, powstało KS Lechia Start. Zrzeszenie Start to zrzeszenie samorządowe.

W latach 1906-19 klub był jednosekcyjny – piłkarski. Pierwsze boisko znajdowało się w pobliżu ogrodu zamkowego, potem – do 1931 roku - na Promenadzie, naprzeciwko zamku Sułkowskiego. Potem oddano do użytku boisko przy Promenadzie, które funkcjonuje do dzisiaj.

W latach 1922-39 w Lechii, oprócz piłki nożnej, działały też inne dyscypliny – boks, lekkoatletyka i tenis. Po 1945 roku – pojawiły się kolejne – gimnastyka, tenis stołowy, łyżwiarstwo, hokej, piłka ręczna, siatkówka męska i żeńska. W sumie w klubie działało aż 11 sekcji. Po 1989 roku nastąpiła stagnacja, pozostała tylko piłka nożna.

Sekcja piłki nożnej

Do 1919 roku najbardziej znanym piłkarzem był Józef FABIAN – reprezentant Śląska. Po 1922 roku – Paweł PAWLIK, MARKIEWICZ, Roman IGLA – reprezentant Śląska, który potem wyjechał na studia do Wrocławia i tam kontynuował karierę piłkarską. W Lechii 06 pierwsze kroki stawiali: Edward KOCH i Henryk SIKORA. Pierwszy z nich został piłkarzem Czarnych Lwów, a drugi – AKS Chorzów. Największą karierę zrobił Henryk MIKUNDA, który w 1937 roku przeszedł do najbardziej utytułowanego śląskiego klubu – Ruchu Wielkie Hajduki. Był reprezentantem Polski, został wcielony do Wehrmachtu, potem znalazł się we Włoszech.  

Pierwszym powojennym reprezentantem Polski wywodzącym się z mysłowickiego klubu był Adam KUDLA, który zagrał w kadrze juniorskiej przeciwko Czechosłowacji. Należy również wspomnieć o Janie RUDNOWIE – reprezentancie Polski, piłkarzu chorzowskiego Ruchu, Józefie POCWIE, Józefie FULCZYKU.

W latach 1949-51 w drużynie występowało 5 uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki. Byli to: Alojzy KUBICA (po maturze wybrał seminarium duchowne), Augustyn POCWA, Adam KUDLA, Bronisław WALIGÓRA i Alfred SULIK. Ostatnia trójka po liceum zasiliła szeregi Pomorzanina Toruń, ponieważ właśnie w tym mieście podjęła studia. Prof. Alfred SULIK wytłumaczył dlaczego wybrali aż tak odległy uniwersytet: „ – Naszych rodziców nie było stać na finansowanie studiów, dlatego szukaliśmy wyższej uczelni w mieście, w którym znajdował się klub piłkarski, który na dodatek zapewniłby nam wyżywienie i stypendium. Nasz wybór padł na Toruń.” Bronisław WALIGÓRA trafił do Zawiszy Bydgoszcz, a potem do Widzewa Łódź, grał w europejskich pucharach. Bracia Augustyn i Józef przenieśli się do sąsiedniej Stali Sosnowiec, z którą w 1954 roku zdobyli wicemistrzostwo Polski. Mistrzem został CWKS Legia Warszawa.

Sekcja bokserska

W 1939 roku i po 1945 roku Lechia 06 miała silną sekcję bokserską. Po 1922 roku najbardziej znanym zawodnikiem by Zygfryd WENDY – mistrz Polski w dwóch kategoriach wagowych. Był pierwszym pięściarzem, który wystąpił w I Mistrzostwach Europy w Sztokholmie. Inni znani zawodnicy to: Jerzy WOCKA w wadze ciężkiej, CZERWIN – mistrz Śląska, Leon TASAREK i BARA, którzy później walczyli zawodowo we Francji. 

Po 1945 roku znanymi wychowankami Lechii 06 byli: Waldemar BREKLER, Stefan BRZEZIŃSKI (finalista Mistrzostw Polski) i Henryk MACIEJEWSKI. Ci dwaj zawodnicy reprezentowali potem barwy Wisły Kraków. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku najbardziej znanymi zawodnikami byli dwaj wicemistrzowie Polski: Jerzy HABRYKA (przyp. aut. – brat naszego kolegi ze Ślōnskij Ferajny. Wiemy z jego opowieści, że Pan Jerzy walczył potem w barwach jednego z najbardziej utytułowanych klubów pięściarskich na Śląsku i w Polsce – Górniku Jastrzębie) i Henryk JAŁOWIECKI. 

Sekcja lekkoatletyczna

Lechia 06 Mysłowice odgrywała jedynie rolę lokalną. Po 1945 roku czołowym dyskobolem na Śląsku był Edward ROJTER.

Sekcja tenisa ziemnego

W latach 1922-39 najbardziej znanym mysłowickim tenisistą był Stefan HANOK i Jan JANUSZEWICZ (wicemistrz Śląska juniorów). Warto wspomnieć również o Janie MĄDRYM, który przez 25 lat był związany z klubem – najpierw jako zawodnik, potem jako kierownik i trener.    

Sekcja gimnastyczna

Franciszek DRZYMAŁA, Jan KRAWCZYK i PRZYGODA to najbardziej znani zawodnicy. Jan KRAWCZYK zmarł w 2014 roku w wieku 103 lat, a mając 95 lat był jeszcze na tyle sprawny fizycznie, że wykonywał jeszcze akrobacje gimnastyczne. Sekcja upadła pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku.

Sekcja hokeja na lodzie

Po 1945 roku sekcja ta miała decydujące znaczenie w zrzeszeniu budowlanym. Zespól występował w lidze okręgowej. Jednym z najbardziej znanych hokeistów był Ernst KAISER, któremu po wojnie zmieniono nazwisko na Jan CIECHNOWSKI. Inni znani sportowcy to: Jan LATUSIŃSKI, KOT, ZIMNIK.

Sekcja siatkarska

W 1973 roku wyróżniającym się zawodnikiem był Stanisław PADLEWSKI – późniejszy prezydent miasta. Zawodniczki to: Jolanta KOTAS i Ewa ZAPALSKA.

Działacze klubowi

Przy okazji jubileuszu warto wspomnieć również o działaczach – pasjonatach sportu. Prezesami klubu byli: Georg MŰLLER (1906-19), Erhardt KUBIERSKI (1922-39), GOLASOWSKI, Zbigniew WRÓBLEWSKI, Zenon ĆWIEK, Edward RUSEK, który był bardzo długo związany z klubem – najpierw w latach 1972-78 jako wiceprezes, a potem od 1978 do 2005 roku jako prezes. W 1990 roku klub dotknął bardzo poważny kryzys finansowy. Lechia 06, która została pozbawiona finansowego wsparcia wielkich zakładów przemysłowych musiała ograniczyć liczbę sekcji. Klub uratował Tadeusz POWAGA. 

 

Prelekcji wysłuchała: Mirella DĄBEK