„REDUTA ŚLĄSKA” Z PRZICHWŎLYNIM

mrz. 27 2017

„REDUTA ŚLĄSKA” Z PRZICHWŎLYNIM

 

 

26 marca w Chorzowskim Centrum Kultury odbyła się najnowsza premiera amatorskiego teatru „Reduta Śląska”. Wystawiono spektakl familijny „Utopcowe opowieści” w reżyserii Iwony Woźniak, którego akcja dzieje się na Śląsku. Była to doskonała okazja by nagrodzić - istniejący od …. 1933 roku – teatr przichwŏlynim. Zostało ono wręczone po premierze Prezes „Reduty Śląskiej” – Barbarze MICHALIK.

Teatr miał dwie przerwy w swojej działalności. Pierwsza przypadła na lata II wojny światowej. Druga trwała znacznie dłużej, bo aż 16 lat. Działalność „Reduty Śląskiej” została zawieszona w 1996 roku. Dopiero w 2012 roku z inicjatywy zastępcy Prezydenta Miasta Chorzowa d. s społecznych – Wiesława CIĘŻKOWSKIEGO oraz dyrekcji Chorzowskiego Centrum Kultury odbyło się spotkanie z udziałem aktorki „Reduty Śląskiej” Barbary MICHALIK, na którym podjęto decyzję o reaktywacji zespołu. Dodajmy – zespołu wyjątkowego, bo najstarszego na Śląsku i drugiego w Polsce – po przemyskim „Fredreum.”

Jednak nagrodziliśmy teatr nie ze względu na jego sędziwy wiek, ale za to, co stanowi kwintesencję naszej akcji „Przaja, bo ślōnski” - za promowanie ślōnskij gŏdki i tradycji. W repertuarze „Reduty Śląskiej” znajdziemy bowiem dwa spektakle grane w najbliższej naszemu sercu - ślōnskij gŏdce. „Stary klamor w dziadkowym szranku” i „Rajzentasza” – od momentu premiery cieszą się ogromnym zainteresowaniem publiczności. To ostatnia sztuka, w reżyserii byłego „redutowca” Mirosława NEINERTA, powstała w oparciu o nagrodzone trzy scenariusze pisane przez trzech różnych autorów – Romana GATYSA („Besuch s Reichu”), Romana KOCURA („Rajzyntasza”) i Marcina MELONA („Komisŏrz Hanusik i warszawiŏk”).

Wracając do marcowej premiery „Utopcowych opowieści” reżyserka przedstawienia Iwona WOŹNIAK tak powiedziała o swoim najnowszym dziele. „Utopcowe opowieści” autorstwa Sandry Jaworudzkiej to zabawna historia śląskiego utopca mieszkającego w wielkim mieście, ale pilnującego swoich korzeni, swojego kawałka na ziemi. Śląskie legendy o strzygach i utopiach połączone ze współczesnym światem dzieci. Połączenie teatru w żywym planie i teatru cieni to kolejna propozycja Teatru „Reduta Śląska”, którą mam przyjemność reżyserować. Muzyka towarzysząca na żywo to swoisty koncert towarzyszący przedstawieniu.” (folder wydany z okazji premiery przez Chorzowskie Centrum Kultury).

Tradycją stały się już występy „Reduty Śląskiej” dla dzieci w Chorzowskim Centrum Pediatrii i Onkologii i prowadzą zajęcia z … śmiechoterapii. „ - W kolorowych, a nawet dziwacznych kostiumach, czytamy i przedstawiamy małym pacjentom znane bajki” – mówi Barbara Michalik. I jak dodaje – cudownie jest widzieć uśmiech na buziach dzieci.

Zespół po reaktywacji szybko odzyskał wysoki poziom artystyczny o czym świadczą zdobyte nagrody - I miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Crach Test 2016  (Katowice),  III miejsce w XXXIV Ogólnopolskich Spotkaniach Teatrów Proscenium 2016 (Nysa) oraz III miejsce na festiwalu małych form teatralnych w Chorzowskim Centrum Kultury. Życzymy dalszych sukcesów i czekamy na kolejne przedstawienia po śląsku i o Śląsku.

Mirella DĄBEK