ŚLŌNSKŎ FERAJNA NA XII MARSZU AUTONOMII

lp. 15 2018

ŚLŌNSKŎ FERAJNA NA XII MARSZU AUTONOMII

         14 lipca ulicami Katowic przeszedł XII Marsz Autonomii. Tegoroczne hasło imprezy brzmiało „Odłączamy ładowanie Warszawy”. W imprezie, której organizatorem był Ruch Autonomii Śląska, nie zabrakło również członków i sympatyków mysłowickiego stowarzyszenia Ślōnskŏ Ferajna. Tradycyjnie już marsz rozpoczął się od Placu Wolności, a zakończył na Placu Sejmu Śląskiego, gdzie po okolicznościowych przemówieniach, odbył się piknik w ramach Dnia Śląskiego.

Na Placu Wolności, prowadzący marsz - Peter LANGER ze Ślōnskij Ferajny – przypomniał postać Dietera PRZEWDZINGA, burmistrza Zdzieszowic, zwolennika autonomii gospodarczej, który ponad cztery lata temu został zamordowany w niewyjaśnionych do dzisiaj okolicznościach. Zgromadzeni uczcili go minutą ciszy. W trakcie przemarszu skandowano hasła: „Autonomia to nie skrajność, autonomia to normalność” i „Autonomia rzecz wspaniała, bo Śląsk syty, Polska cała”, a także rozdawano dzieciom żółte i niebieskie balony, a paniom – róże w tych kolorach. Warto również zauważyć, że marsz wzbudzał ogromne zainteresowanie wśród zgromadzonych na katowickich ulicach. „- Mieszkańcy regionu przyzwyczaili się już do naszych przemarszów. Natomiast zauważam coraz więcej przyjaznych gestów ze strony obserwujących. Zresztą nie ma się co dziwić skoro widzą uśmiechniętych ludzi maszerujących pod żółto-niebieskimi flagami” – powiedział Członek Zarządu Województwa Śląskiego, Wiceprzewodniczący Ruchu Autonomii Śląska – dr Henryk MERCIK. Również w trakcie przemarszu Śląska Partia Regionalna, którą założyli m.in. działacze RAŚ, promowała swoich kandydatów do Sejmiku Wojewódzkiego – dr Jerzego GORZELIKA, wspomnianego już dr Henryka MERCIKA i prof. dr hab. Małgorzatę MYŚLIWIEC.  

Na Placu Sejmu Śląskiego po raz pierwszy został zaprezentowany hymn śląski. Został on wykonany po śląsku, polsku, niemiecku i czesku. W części artystycznej – w ramach Dnia Śląskiego – wystąpił Marian MAKULA i zespół „Oberschlesien”. Europoseł Marek PLURA i „Oberschlesien” przygotowali dla zebranych małą, ale jakże miłą niespodziankę – każdy otrzymał płytę ze śląską wersją „Ody do radości”. Po koncercie zespołu można było również zdobyć autografy muzyków na płycie.

 

Mirella DĄBEK