ÔDDŎMY ZOCA WE 100 PLACACH SKULI ZAKOŃCZYNIŎ I WOJNY ŚWIATOWYJ - UPAMIĘTNIMY 100 MIEJSC NA 100 ROCZNICĘ ZAKOŃCZENIA I WOJNY ŚWIATOWEJ

paź. 25 2018

UPAMIĘTNIMY 100 MIEJSC NA 100 ROCZNICĘ ZAKOŃCZENIA I WOJNY ŚWIATOWEJ

Od momentu swojego powstania Ślōnskŏ Ferajna, w okresie przed Wszystkimi Świętymi, odwiedza groby Ślązaków, tych bardziej lub mniej znanych. Przypomnijmy, iż w ubiegłym roku zorganizowaliśmy akcję „Sprzątamy 500 grobów na 500 lat Reformacji”.

W tym roku przypada 100 rocznica zakończenia I wojny światowej, dlatego postanowiliśmy upamiętnić Ślązaków, którzy w niej zginęli. Już dzisiaj zapaliliśmy znicze i pomodliliśmy się przy pomnikach - w Żernikach, Starych Gliwicach, Wójtowej Wsi i Szobiszowicach oraz w Karbiu i Bobrku. Odwiedziliśmy również dwie bytomskie nekropolie – ewangelicką i katolicką (przy ul. Kraszewskiego). Jutro wyruszamy dalej. W zachodniej części Górnego Śląska chcemy upamiętnić poległych mieszkańców powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, krapkowickiego, głubczyckiego i prudnickiego. Na Dolnym Śląsku na pewno odwiedzimy dwa miejsca – Świdnicę, gdzie mieszkał as lotnictwa Manfred von Richthofen i Krzyżową. W tej części Śląska to oczywiście nie jedyne punkty naszej podróży. Z kolei trasa powrotna będzie prowadziła przez dawny Śląsk Austriacki, gdzie również można znaleźć bardzo dużo pomników i tablic upamiętniających mieszkańców poległych w I wojnie światowej. Przy okazji, co stało się już tradycją, odwiedzimy grób Józefa KOŻDONIA w Opawie, wielkiego orędownika niepodległości Śląska po 1918 roku.

Celem naszej tegorocznej akcji jest odwiedzenia 100 miejsc związanych z upamiętnieniem mieszkańców naszego regionu. Robimy to w jednym celu - „Den Gefallenen zum Ruhme. Der Nachwelt zum Gedȁchtnis” – „Ku sławie poległych, na pamiątkę potomnym”, czyli tak jak głosi napis na pomniku przy kościele św. Antoniego w Wójtowej Wsi.

Mirella DĄBEK